Rozšířená realita ve spojení s iPhonem: Na co se těšit?

Rozšířená realita ve spojení s iPhonem: Na co se těšit?

S představením beta verze systému iOS 11 na WWDC vyslal Apple jasný signál: Chystáme se na rozšířenou realitu, prim bude hrát iPhone a iPad. Od 19. září si novou verzi systému mohou stáhnout stovky milionů majitelů jablečných mobilů a tabletů, Apple má tak rázem největší platformu pro rozšířenou realitu na světě. Na co se můžete těšit a co již dnes můžete reálně využívat?

 

Co si představit pod pojmem rozšířená realita

V médiích dnes často vídáme pojmy jako virtuální realita a rozšířená realita, které jsou ale mnohdy zaměňovány, pojďme si tedy nejprve vyjasnit terminologii.

 

Virtuální realita (VR – Virtual Reality)

Jde o princip, kdy jste zcela „vytrženi“ z obrazu reálného světa a vše, co vidíte, je simulováno. Typicky půjde o nasazení brýlí podporujících virtuální realitu, které vás mohou virtuálně přenést do jiného prostředí – jde tedy o další posun v podání obrazu, už nekoukáte na televizor či displej, ale jste obrazem dokonale obklopeni a můžete se v něm pohybovat.

 rozšírená realita iPhone

Příkladem jsou technologie jako Oculus Rift nebo HTC Vive, využít se ale dá i chytrý telefon zasazený do speciální „čelenky“. Apple na virtuální realitu (zatím?) necílí.

 

Rozšířená realita (AR – Augmented Reality)

V případě rozšířené reality se naopak celá scéna odehrává přímo tam, kde se reálně nacházíte. Zařízení podporující virtuální realitu vaše okolí doplňuje o nové prvky.

rozšírená realita iPhone využitie 

V případě rozšířené reality by se princip dal rozdělit ještě na dvě podskupiny. Zatímco Apple prozatím celé dění promítá na displeji – musíte se tedy stejně vždy dívat do telefonu či tabletu, kde je snímaná scéna doplněna o AR prvky – Microsoft se svými HoloLensvsadil na přístup, kdy se skrz brýle promítá rozšířená realita přímo v prostoru, na který se díváte. Ačkoli je přístup Microsoftu na první pohled nepochybně lákavější, naráží na limity možností současných technologií a přístup Applu je v současné době praktičtější. Rychlý technologický vývoj ale může vše změnit.

 

V první roli vývojáři

Ačkoli jde Apple často sám příkladem, v případě rozšířené reality Apple na WWDC„pouze“ připravil podhoubí vývojářům. Ti se díky balíčku ARKit mohli pustit do vývoje aplikací podporujících rozšířenou realitu.První oslnivé nápady na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zatím nejhojnějšího využití se rozšířená realita dočkala v oblasti bydlení. Přes své Apple zařízení můžete virtuálním metrem měřit rozměry místnosti, či rovnou umístit do prostoru produkty z katalogu Ikea a celou domácnost si tak virtuálně svépomocí vybavit ještě před tím, než utratíte jedinou korunu. Stáhnout si již můžete i průvodce noční oblohou.

 

 

Apple však také vyvíjel – Animoji

Nezahálel však ani Apple samotný, jeho Animoji byly jednou z nejvíce diskutovaných částí z keyonte při představení nového iPhonu X. Na jednu stranu se stala terčem posměchu – nejpokročilejší dostupná technologie zabudovatelná do mobilního telefonu se využívá k tomu, abyste svůj obličej propůjčili animovaným smajlíkům – na druhou stranu se jedná v jednoduché a zábavné formě o dokonalou prezentaci toho, jak věrohodně dokáže telefon snímaný obraz replikovat a využívat pro AR. Podobným příkladem byla aplikace masek a „tetování“.

 

Dočkáme se další revoluce?

Na ty nejlepší aplikace ale stále čekáme, jaká je tedy vidina blízké budoucnosti? Virtuální realita by se měla stát běžnou součástí našeho každodenního života. Skvělým příkladem může být turismus.

Zapomeňte na klasické knižní průvodce či lidské provaděče. Váš telefon díky GPS a fotoaparátu sám pozná, kde se nacházíte, při nasměrování telefonu na budovu pozná, o co se jedná, a zobrazí na displeji všechny podrobnosti. K tomu se váže i šance na omezení množství různých ukazatelů a šipek, které se ve městě nacházejí, proč si jimi hyzdit okolí, když si je můžeme virtualizovat ve svých zařízeních?

Podobně tomu může být i na silnicích, ostatně do aut už jistá „primitivní“ rozšířená realita pronikla formou head-up displejů, které na čelní sklo vašeho auta promítají vaši aktuální rychlost, navigační informace či platná dopravní omezení. S opravdovou AR by se vám vaše trasa mohla promítnout přímo na vozovku.

Chodíte na hokej, ale ztrácíte se v tom, kdo je zrovna na ledě? Telefon podporující rozšířenou realitu hráče rozpozná, navíc vám nabídne na obrazovce jeho aktuální či dlouhodobé zápasové statistiky.

Obrovský potenciál má AR ve školství, zejména v biologii a lékařství. Drahé výukové pomůcky půjde nahradit virtuálními objekty, lékaři může AR pomáhat s orientací v lidském těle při operaci.

 

Jaká zařízení jsou podporována

ARKit podporují všechna zařízení s iOS11 a čipy A9, A10 a A11. Starší modely mohou mít kvůli hardwaru dílčí omezení a platí, že nejvíce možností nabídne nejnovější iPhone X.Základní podporu ale splňují tato zařízení:

- iPhone 6s a novější vč. modelu SE,

- iPad (model 2017),

- iPady Pro všech variant.

2017-10-08 Ze světa iPhone 0

Zanechat komentář

Blog categories

Nejnovější komentáře

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists