Efektivní práce notifikacemi v iOS

Efektivní práce notifikacemi v iOS

Díváte se na svůj telefon několikrát za minutu a jste celí nesví, když jej nemáte chvíli u sebe? Pokud patříte mezi ty, kterým neustále „něco pípá“ v kapse, mobil si berou i do vany, telefon je to poslední, co mají večer v ruce a první, co do ní ráno berou, měli byste si možná položit otázku, zda je telefon vaším dobrým sluhou, nebo špatným pánem. V dnešním článku si povíme něco o efektivní práci s upozorněními na iOS.

 

Proč to vlastně řešit?

Jednoduše proto, že není psychicky ani fyzicky zdravé a „správné“, když od rána do večera jen pasivně reagujete na dění kolem sebe.

Proč byste měli promarnit velkou část svého života tím, že budete pracovat neefektivně, nebo že si procházku přírodou pokazíte tím, že většinu takto stráveného času budete koukat do obrazovky svého telefonu? Vteřiny a minuty denně takto strávené se za celý život sečtou do promarněných dnů, týdnů, měsíců nebo i let.

 

Jak by měl vypadat váš den?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že většinu svého času byste měli vykonávat aktivní činnost podle toho, jak zrovna potřebujete.

Pokud si řeknete, že budete od čtyř do šesti pracovat na počítači, neznamená to, že po pěti minutách otevřete po „cinknutí“přijatý e-mail, pak za další dvě minuty odpovíte kamarádovi na Facebooku, následně si po 10 minutách přečtete na telefonu notifikaci o tom, že už jste týden neběhali, a když už tedy máte ten telefon v ruce, dáte ještě na Instagramselfie se stížností, jak poctivě zrovna pracujete a jaká je to dřina.

Přestože možná máte pocit, že jste ohromně efektivní a denně svému telefonu stíháte rychle reagovat na e-maily a komunikovat s přáteli, opak je pravdou. S takovýmto přístupem vás váš telefon okrádá o čas. Efektivní totiž budete tehdy, pokud se dokážete dvě hodiny soustředit na svůj úkol a po jeho dokončení odpovíte na e-maily, vyřídíte konverzaci s přáteli a poté dáte na Instagram případnou selfie, kde se zaslouženě pochlubíte se svým denním výkonem.

 

Jdeme nastavovat

 

Určete si, která upozornění jsou pro vás skutečně důležitá

Nejdříve si určete priority. Co je pro vás skutečně důležité a co vás může rušit i během práce? Ve většině případů to budou jen telefonáty od rodiny, které mohou být vážně a obvykle je přijímáme za všech okolností. Na podobné úrovni mohou být i SMS.

O úroveň níže budou e-maily a běžná denní komunikace, někdo sem zařadí i Messenger a WhatsApp, různá zpravodajství, možná i Facebook. Zkrátka notifikace méně důležitých aplikací, na které sice nechcete reagovat ihned, ale chcete o nich mít přehled.

Třetí patro pak vyhraďte aplikacím, které pro vás nemají žádný přínos. Typicky půjde o upozornění od her, nebojte se sem zařadit ani Facebook (ten si můžete zkontrolovat plánovaně jednou denně) a další „zbytečné“ aplikace, které zkrátka budete spouštět, jen když sami budete chtít.

 

Práce s notifikačním centrem

Nyní přichází na řadu nastavení upozornění pro jednotlivé aplikace. Bohužel musíte projít jednu po druhé a ručně nastavit, jak se její notifikace mají chovat. Jděte ve svém iPhonu do Nastavení > Oznámení a postupně vstupujte do nastavení jednotlivých aplikací.

práca s notifikačným centrom

Pro první úroveň aplikací (Telefon, SMS) nechte upozornění samozřejmě kompletně povolená.

Pro druhou úroveň (e-maily, chatovací aplikace…) už vypneme zvuky, odznaky na aplikaci a upozornění na zamčené obrazovce a upozornění na odemčeném telefonu. Tyto notifikace patří do Oznamovacího centra.

Pro třetí úroveň aplikací (hry, Facebook…) všechny notifikace zcela vypneme. Není nutné, aby nás takové aplikace kdykoli rušily.

 

Oznamovací centrum

V notifikačním centru se skrývá velký potenciál, který ale zůstává vinou mnoha uživatelů nenaplněn. Jedná se o nabídku, kterou můžete vyvolat stažením od horního okraje obrazovky. Právě zde přehledně na jednom místě vidíte nevyřízená upozornění. Na zprávy je zde možné ihned reagovat bez nutnosti vstupu do aplikace, případně notifikaci smazat. 

Díky Oznamovacímu centru, které je správně nastavené, aktivně reagujete na notifikace ve chvíli, kdy sami chcete a stáváte se skutečným pánem svého telefonu.

oznamovacie centrum

Zanechat komentář

Blog categories

Nejnovější komentáře

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists