Apple nezahálí, pracuje na dalších novinkách pro iOS

Apple nezahálí, pracuje na dalších novinkách pro iOS

Dočkali jsme se betaverze iOS 9.3, která přináší několik novinek. Jedna z nich již vzbudila velký ohlas, zajímavých vylepšení je však více. Pojďme se na ně podívat podrobněji.


Noční režim

Téměř všichni dnes usínáme s telefonem v ruce, a to často poté, co jsme se přesunuli od počítače. Mnoho studií však prokázalo, že tzv. modré světlo narušuje náš biorytmus a způsobuje mnoho problémů, jejichž prvotní příčinou je snížená kvalita spánku.

Proto se iOS nově bude přizpůsobovat denní době a tlumit vyzařování modrého světla teplejším podáním barev (displej tak nebude zářivě bílý v nádechu modré, ale bude v podání teplých „oranžových“ barev).

Tato novinka dostala nově chystanou verzi iOS velmi rychle do povědomí minimálně těch, kteří se o novinky v technologiích aktivně zajímají.Do jisté míry kvůli vzbuzeným kontroverzím, neboť na podobném principu byla vypuštěna aplikace f.lux (v distribuci přes Xcode, který umožňuje instalovat aplikace mimo AppStore). Protože Night Shift, jak Apple nové funkci říká, je prakticky totožný s f.lux, cítí vývojáři ze strany Applu křivdu a požadují možnost otevření této funkce třetím stranám, a tedy možnost instalace aplikace z AppStore.

Aplikace je dostupná také na Windows PC, Macu a Linuxu, navštivte justgetflux.com a vyzkoušejte si princip Night Shift už dnes.

TIP: Již několik let iOS nabízí možnost invertovat barvy, kdy ve výsledku budete mít zobrazen bílý text na černém pozadí. Tuto funkci snadno aktivujete v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Inverovat barvy. Můžete si také nastavit aktivaci funkce stiskem tlačítka Home třikrát po sobě (nabídka Zkratka zpřístupnění, úplně dole na stránce Zpřístupnění).

 

Night Shift

 

Uzamčení a řazení poznámek

Poznámky v nativní aplikaci můžete nově uzamknout heslem, nebo pomocí Touch ID. Zůstanou tak zcela skryty před případnými „špehy“ i ze strany vašich nejbližších, kteří třeba znají heslo k telefonu a podobně.

Dalším vylepšením je nově možnost řazení poznámek podle data nebo názvu, což opět o něco zpříjemní práci s aplikací. Na Poznámky se Apple velmi soustředí, o předchozích vylepšeních jsme již psali v našem článku o novinkách v iOS 9.

 

Aplikace Zdraví

V aplikaci Zdraví se skrývá obrovský potenciál revoluce ve zdravotnictví, který však zatím zůstává nenaplněn. Není otázkou, zda revoluce přijde, jako spíše kdy přijde. Apple si toho je vědom a snaží se tak svou platformu propagovat, co to jde. Nově tak u všech aplikací třetích stran uvidíte, zda umožňují propojení dat s platformou Zdraví. Data také budete moci procházet na svých Apple Watch.

 

Vylepšení CarPlay

CarPlay je zatím spíše otázkou nejnovějších aut a větší nástup se očekává právě nyní v letech 2016 až 2017. Přesto na platformu CarPlay Apple myslí a přináší vylepšení jako doporučení čerpacích stranic, restaurací, kaváren či památek a podobně na vaší trase. Služba Apple Music vám doporučí playlist na cestu.

 

Apple stále chce do škol

Apple ve školách je projekt zatím cílený spíše na USA, potažmo anglosaské země. Již v životopise Steva Jobse jsme se mohli dočíst, že revoluce ve vzdělávání je jednou z jeho vizí. Apple v ní i po jeho smrti pomalu pokračuje, i když spíše ve stylu evoluce.

Studenti se mohou o iPady střídat (zalogovat se do libovolného zařízení), učitelé mají přehled o svých třídách včetně pokroků svých studentů. Učitel může zasahovat do iPadů svých studentů (např. nalistovat konkrétní stránku s podklady a mít tak jistotu, že studenti se dívají tam, kam mají), může sdílet práci studenta na projektoru apod. Bohužel nelze očekávat, že se tato platforma ve větší míře rozšíří i u nás.

 

Další drobné novinky

Nové iOS přináší samozřejmě spoustu drobných novinek, jmenovitě další aplikace podporující 3D Touch (Nastavení, Počasí, Zdraví, AppStore, iTunes Store, Kompas). V aplikaci Fotky můžete nově duplikovat obrázky, pokud chcete fotografii upravit a přitom zachovat původní verzi. Nově také bude iPhone počítat, kolik dat jste prostahovali v rámci funkce Asistent WiFi.

Siri bude nově umět finsky, hebrejsky a malajsky, na češtinu a slovenštinu stále čekáme.

 

Co pro nás dále má Apple v nejbližších týdnech?

Po „mrtvějším“ období se můžete v nejbližší době opět těšit na mnoho zajímavostí. Posledních zásadních novinek jsme se dočkali v září a říjnu, následně se Apple soustředil na vánoční prodeje. Koncem ledna nás čekají finanční výsledky hospodaření právě za vánoční období, které je velmi očekávané. Bude Apple pokračovat v růstu?

apple watch

 

Česko se také 29. ledna dočká zahájení oficiálního prodeje Apple Watch.Spekuluje se o jarní koferenci s hardwarovými novinkami a na 13. června je očekávána WWDC. Dočkáme se čtyřpalcového iPhonu nebo druhé generace Apple Watch? Budeme referovat v dalších článcích.

2016-01-22 Ze světa iPhone 0

Zanechat komentář

Blog categories

Nejnovější komentáře

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists