Jak si vede iOS ve světe a u nás?

Jak si vede iOS ve světe a u nás?

Mezi mobilními operačními systémy se vede od příchodu prvního iPhonu nelítostný boj. Do příchodu prvního iPhonu byly majoritními systémy Symbian (Nokia) a Windows Mobile, ty však rychle ztratily své postavení a Apple se stal rázem světovou jedničkou. Jak je tomu dnes?

Celosvětový podíl platforem

Při celosvětovém pohledu je situace poměrně jednoznačná ve prospěch Androidu, který de facto lineárně roste od vstupu na trh až do současnosti. Dle gs.statcounter.com, který sledujte platformy na internetu při prohlížení webu, zabírá Android 67,15 % trhu, iOS se drží na 17,7 %, ostatní konkurenti jsou nahuštěni pod 4 %.

Apple se ale soustředí na klientelu, které může prodávat telefony se ziskem. A tak i přes poměrně nízký podíl na trhu bere Apple neuvěřitelných 92 % zisku z prodeje chytrých telefonů. Dalších 15 % si ukrojil Samsung. V součtu tedy mají na první pohled nelogických 107 % zisků, to je však dáno ostatními výrobci, kteří jsou ve ztrátě a koláč „dorovnají“ zpět na 100%. Jinými slovy, většina výrobců nedokáže na prodeji chytrých telefonů vydělat.

Podíl na celkovém objemu zisků

Souboj amerických firem na domácím trhu

Američané mají tu výhodu, že ať vyhraje kdokoliv, bude se jednat o domácí firmu. Apple si telefony navrhuje kompletně sám od operačního systému přes šasi až po čipy.Google se věnuje pouze operačnímu systému a hardware si navrhují sami výrobci, kteří jsou téměř kompletně z asijských zemí.
V žebříčku výrobců Apple s velkým náskokem vítězí. Zabírá přes 43 % trhu (druhý je Samsung s 27,6 %, dále LG, Motorola a HTC) a totožný podíl má samozřejmě i na trhu operačních systémů. Zde
Google díky jednotnému softwaru sčítá podíly všech výrobců a s Androidem vede, jako jednička na trhu zabírá 52,3 %. Microsoft je až na třetím místě s 2,9 %.
Všechna data z USA jsou za září 2015 a vychází z průzkumu agentury ComScore.com.

 

Podíl výrobcu v USA

 

Velmi zajímavý graf v USA přináší sever gs.statcounter.com, kde vidíme zastoupení platforem dle prohlížení internetových stránek. Apple nadále zůstává jedničkou, a to téměř nepřetržitě od vstupu na trh. Je to dáno tím, že mnohé levné Androidy nejsou ani na prohlížení webu dostatečně kvalitní, případně je uživatelé kupují primárně za účelem volání a plní tedy do jisté míry roli „hloupého“ telefonu. Jablečné telefony jsou oproti tomu zpravidla využívány intenzivně.

Top 8 mobilných OS v USA

Jak jsme na tom v Evropě

V Evropě je situace jiná stát od státu. Tradičně silný je iOS ve Velké Británii, kde je situace velmi podobná trhu americkému. Například v Německu však má iOS podíl jen kolem 10 %. Statcounter přisuzuje iOS v Evropě poměrně příznivých 28 %.

Bohužel, pryč jsou doby, kdy celému světu dominovaly výrobci Nokia (Finsko), Ericsson (Švédsko), Siemens (Německo), Alcatel (Francie) či Phillips (Nizozemí) a další. Dnes u nás žádného silného výrobce nenaleznete.

Podíl smartphonu dle operačních systému

Grafika: T-Mobile, Česká republika


Dle StatCountru má Android 72 %, iOS 17 % a Windows Phone necelých 6 %, Symbian pod 2 %. Je tedy vidět, že data operátora přibližně odpovídají, pouze telefony se Symbianem mají uživatelé, kteří svůj telefon nepoužívají k prohlížení internetových stránek, iOS na úkor Androidu a Symbianu získává na webu několik procent navíc.

Na Slovensku má dle serveru Statcounter Android podíl 76 %, iOS 16%, Windows Phone 3,64 % a jak ukazuje graf, situace je dnes na trhu poměrně stabilizovaná. IOS se drží „na svém“ a v uplynulém roce poslední uživatelé vyměnily své staré Nokie se Symbianem za nový telefon se systémem Android. Windows Phone zde na rozdíl od ČR tolik populární není a odpovídá podílu systému ve světě.

Top 8 mobilných OS na Slovensku


2015-11-25 Ze světa iPhone 0

Zanechat komentář

Blog categories

Nejnovější komentáře

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists